Lista aktualności Lista aktualności

Włodzimierz Puchalski na maxa

Digitalizacja i udostępnienie negatywów o tematyce przyrodniczej

Włodzimierz Puchalski (1909 – 1979) obdarzony niezwykłą charyzmą, fotograf, filmowiec i przyrodnik. Na taśmach filmowych uwieczniał piękno i niezwykłość świata przyrody z jej ogromnym bogactwem zwierząt i roślin.

Na wybór drogi życiowej wielki wpływ miał dom rodzinny, rodzice, starszy brat Roman i dziadek. Swoją pasję do przyrody i fotografii rozwijał równolegle z nauką w szkole, a później kontynuował ją w czasie studiów na Politechnice Lwowskiej na wydziale Rolniczo – Lasowym.

Będąc studentem związał się z artystycznym środowiskiem Lwowa, gdzie poznał wielu, niezwykle utalentowanych twórców fotografii. Wśród poznanych wówczas osób, największy wpływ  na jego dalszą twórczość miał prof. Witold Romer – chemik, kierownik Instytutu Fotografii. To we współpracy z profesorem nakręcił swój pierwszy film Bezkrwawe Łowy.

W czasie kilkudziesięcioletniej pracy zrealizował ponad 60. filmów oraz zapełnił obrazami ponad 100 tysięcy klatek filmu fotograficznego. Część fotografii  jest znana z albumów autorstwa Włodzimierza Puchalskiego lub w zaprezentowanych na wystawach odbitkach.  Jednak duża część tej twórczości nie jest jeszcze poznana i nadal skrywa się na negatywach znajdujących  w zbiorach Muzeum Niepołomickiego. Od roku 2021 dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, zostało zdigitalizowanych 12400 negatywów.

W samym roku 2022 odwzorowanie cyfrowe uzyskało 6400 ujęć, tematem ich są częściowo nieistniejące krajobrazy Polski oraz fauna i flora Arktyki, gdzie przebywał w latach 1957 i 1958. Cały zdigitalizowany zbiór jest bez ograniczeń dostępny na stronie internetowej Muzeum Niepołomickiego (www.muzeum.niepolomice.pl) w zakładce Włodzimierz Puchalski, ponadto wyselekcjonowany materiał dostępny jest w formie Galerii Fotografii Przyrodniczej i  Katalogu tematycznym oraz na dwóch wystawach online: Zapomniane Krajobrazy i 77°00’N/15°33'E.