Lista aktualności Lista aktualności

Konferencja Pszczelarska

Las i pszczoły

Większość z nas lubi słodycze. Czekoladki, cukierki, batoniki, dropsy, bombonierki, ciasta i ciasteczka. Trzeba zachować umiar w ich jedzeniu, a najlepiej ograniczyć się do naturalnych cukrów zawartych w warzywach, owocach i miodzie.
Z miodem, wbrew pozorom, leśnicy mają sporo do czynienia. Wielu leśników jest również pszczelarzami, a sami pszczelarze niezależnie od profesji zawodowej, na mocy ustawy o lasach, mają specjalne miejsce w lesie.
          

Dlatego, aby podzielić się wzajemnie informacjami o swojej pracy, dzięki zaproszeniu przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, pojechaliśmy 1 lutego na  XXIV Wojewódzką Konferencję Pszczelarską.
 

Tematyka leśna okazała się dla pszczelarzy bardzo interesująca. Pytali o prowadzone przebudowy drzewostanów, wprowadzanie gatunków biocenotycznych, a także o przygotowanie lasu na zmiany klimatu. Dużym powodzeniem cieszyła się mała kłoda (kłódka) bartna
i opowieści o bartnictwie.           

 

My zaś dużo dowiedzieliśmy się o nowoczesnym pszczelarstwie i o życiu pszczoły miodnej. Mamy nadzieję, że za niedługo się spotkamy, być może nawet w lesie.