Lista aktualności Lista aktualności

Hola España

Żubry w Hiszpanii

Pierwsze żubry ponownie pojawiły się w Puszczy Niepołomickiej w 1938 roku, kiedy to przyjechały z Puszczy Białowieskiej do nowo wybudowanej zagrody.

Wtedy żubry były na skraju wyginięcia i tylko działania leśników i naukowców przyczyniły się do uratowania tego pięknego zwierzęcia, które można powiedzieć jest symbolem ochrony przyrody. Obecnie na świecie żyje ich około 8500, choć to dane
z zeszłego roku i na pewno jest ich więcej.

Od tego czasu, niepołomicka hodowla znacznie się rozrosła, a także przyczyniła się do pojawienia żubrów w innych rejonach Polski, Europy, a nawet świata.

Tak też było i tym razem. 10 stycznia, dwie młode krowy: Polinka II urodzona w 2017 roku oraz o dwa lata młodsza Posia udały się w daleką podróż do Hiszpanii, a dokładniej do Finca Venta Cornejo y Las Hoyadas w Segowii.

Wspólnie z sześcioma innymi żubrami, które z pochodziły z warszawskiego ogrodu zoologicznego, ośrodka w Gołuchowie oraz Pszczynie, zasilą stada na Półwyspie Iberyjskim.

Podróż odbyła się w specjalnie przygotowanych drewnianych skrzyniach, które zapewniają najlepsze bezpieczeństwo dla zwierzęcia podczas transportu. W czasie wycieczki żubry były karmione i pojone zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, a także sprawdzano, czy wszystkie dobrze znoszą podróż.

Wszystkie całe i zdrowe dotarły do celu i teraz hasają po hiszpańskich wyżynach.

Transport żubrów odbył się w ramach projektu „Kompleksowy Projekt Ochrony Żubra przez Lasy Państwowe” i w całości był sfinansowany ze środków funduszu leśnego.

Wszystko odbyło się w uzgodnieniu i przy współpracy Stowarzyszenia Miłośników Żubrów oraz Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt na Wydziale Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Działania takie mają na celu zarówno urozmaicenie puli genowej oraz również jak najbardziej rozproszyć populacje po całej Europie, tworząc tzw. metapopulacje.

Naszym żubrom pozostaje życzyć: Todor lo mejor!