Lista aktualności Lista aktualności

Święto Lasu 2021

Leśne świętowanie

21 sierpnia na stadionie sportowym klubu sportowego Żubr w Gawłówku rozpoczęły się obchody Święta Lasu organizowanego przez Nadleśnictwo Niepołomice oraz Urząd Gminy Drwinia.

Wydarzenie, które jest organizowane od 2014 roku, tym razem rozpoczęło się już o godzinie 10:00. Wszystko za sprawą „Szybkiego Zwiadu”, zawodów biegowych organizowanych w ramach „Biegowej Riposty”, czyli cyklu biegów, które mają zachęcić społeczeństwo do aktywności sportowej podczas pandemii.

Trasa biegu była poprowadzona przez miejsca historyczne związane z wydarzeniami z II wojny światowej. Do współzawodnictwa stanęło 97 osób, które ścigały się na odcinku 5 i 10 kilometrów.

Za nim na trasę ruszyli dorośli, na stadion wbiegło młode pokolenie. Biegacze w wieku od 3 do 16 lat startowali na różnych dystansach. Po zakończonych zawodach i dekoracji zwycięzców przystąpiono do właściwych obchodów Święta Lasu. Otwarcia dokonali sygnaliści z Nadleśnictwa Niepołomice, a następnie przywitano wszystkich przybyłych gości.

Oprócz wielu atrakcji i stoisk, między innymi stoiska promocyjnego LKP Puszcza Niepołomicka, odbyły się zawody sprawnościowe dla zebranej publiczności.

Swoich sił można było spróbować w wielu konkurencjach: przerzynka wałka piłą ręczną w parach, układanie drewna w stosach, przerzynka wałka pilarką spalinową. Największe emocje budziła konkurencja polegająca na rzutem balem drewna na odległość.

Przy stoisku nadleśnictwa zarówno młodzież jak i dorośli mogli wziąć udział w licznych konkursach wiedzy o lesie, a także spróbować samodzielnie zbudować dom drewniany.

Na wydarzenie przybyli mieszkańcy okolicznych miejscowości, a także turyści, którzy odwiedzali Puszczę Niepołomicką podczas wakacyjnego wypoczynku.
Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa ze względu na pandemię Covid-19 stadion odwiedziły setki osób.